Hledání

Skupinové cvičení

Cvičení na veslařském trenažéru může mít podobu skupinových lekcí vedených instruktorem. V originále se toto cvičení jmenuje Crew Class nebo také Team Rowing, ale existují i další (Rowbics, Indorow). I když se od sebe do jisté míry odlišují, základ mají společný:

 

  • team_rowing_minweb.jpgRytmus a intenzita cvičení se při něm mění dle pokynů instruktora.
  • Instruktor motivuje cvičící, zajišťuje vhodnou skladbu lekce a dohlíží na správnou techniku.
  • Společným prvkem pro účastníky je většinou frekvence tempa, intenzita je vždy individuální - každý si ji řídí sám s přihlédnutím ke svým cílům, kondici a pocitům.
  • Skupinový charakter cvičení má na účastníky lekcí pozitivní psychologický efekt. Zvyšuje motivaci, ctižádostivost, využívá soutěživost. Díky tomu je pro mnoho lidí zábavnější než individuální forma cvičení.
  • Každá lekce zahrnuje: zahřátí, protažení, vlastní cvičení, zklidnění a strečink. Délka je 55min (respektive cca 80 min u prodloužených lekcí), na vlastní veslování připadá 30-35 minut. Většinou má formu intervalového cvičení, tzn. vždy obsahuje pauzu na vydýchán, napití, protažení.. Délka intervalů se různí, stanovuje jí instruktor a cca může se pohybovat od 4 do 16 minut.

Naprostá většina lekcí má univerzální charakter. Výsledný efekt lekce záleží vždy na klientovi, jeho přístupu a především intenzitě cvičení, kterou si zvolí. Není-li stanoveno jinak, lekce nemají charakter kurzů a není tedy nutné systematicky docházet na stejnou lekci. Naopak doporučujeme vyzkoušet více typů i více instruktorů a najít si, který přístup Vám nejlépe vyhovuje.

Lekcí se může zúčastnit kdokoliv – lidé s horší kondicí cvičí nižší intenzitou, lekce má tak pro ně charakter cvičení pro zdraví, při kterém budují základní tělesnou zdatnost. Trénovaní jedinci pojmou stejnou lekci intenzivněji, výsledkem je účinný kondiční trénink a zpevnění svalstva. Efekt lekce závisí především na zvolené intenzitě cvičení. 

Občas se může v rozpisu lekcí objevit cvičení zaměřené specifičtěji, ať už půjde o lehké kondiční cvičení vhodné pro redukci nadváhy, pro lidi s nízkou kondicí či pro "starší ročníky" probíhající na relativně nízké intenzitě, či naopak intenzivnější intervalový trénink zaměřený na rozvoj svalové i kardiorespirační výkonnosti. 

 

Individuální cvičení

 

 
www.indoorrowing.cz  |  design
 
 
.   .