Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají ve stáří často lepší srdeční a respirační kondici než pasivní třicetiletý člověk. Tělesná aktivita působí také jako prevence mnoha zdravotních problémů a nemocí. Pomáhá předcházet některým druhům rakoviny, nemocí srdce a diabetu. Přispívá k obraně proti ateroskleróze, Alzheimerově chorobě a snižuje počet astmatických záchvatů. Zmírňuje osteoporózu, vysoký krevní tlak a cukrovku. Zpomaluje nebo zastavuje proces ztráty svalové hmoty, zvyšuje úroveň svalové síly, snižuje pravděpodobnost pádů a nebezpečných zlomenin z nich pramenících a je nejlepší prevencí obezity. Má uklidňující efekt, zbavuje každodenního stresu a zlepšuje koordinaci a reflexy.
Ze všech výše uvedených výhod cvičení na veslařském trenažéru má pro seniory největší význam jeho šetrnost k pohybovému aparátu. Na skupinových lekcích je věnována pozornost přiměřenému strečinku a cvičení je možné dále přizpůsobit potřebám této skupiny.
Osteoporóza
Počet postižených řídnutím kostí v ČR se odhaduje na 500 000 žen a 200 000 mužů. V naprosté většině jsou postižení ve věku nad 50 let a vzhledem ke zvyšujícímu se počtu lidí v této věkové skupině lze očekávat další nárůst.
Jako prevence osteoporózy a následných zlomenin je důležitá pravidelná fyzická aktivita, která stimuluje obnovu kostí a tak zvyšuje jejich pevnost. Vzhledem k věku většiny postižených je třeba vybrat takovou aktivitu, která neklade zvýšené nároky na klouby, tím spíš, že se má jednat o dlouhodobé a komplexní cvičení.
Cvičení na veslařském trenažéru tento požadavek dokonale splňuje - je šetrné k chrupavkám kloubů a meziobratlovým ploténkám, zapojuje prakticky všechny svalové skupiny a zpevňuje tak na ně napojené kosti, což se týká také svalů podél páteře a obratlů.
Cvičení se zdravotními omezeními
|